top of page

ÇENE ORTOPEDİSİ İLE TEDAVİDE DİKKAT EDİLECEKLER

çene ortopedi.jpg

Aparey ( ağız içi ortodontik aygıt) klinikte test edilip kullanım için gerekli notlar hekim tarafından izah edildikten sonra aygıtın o gün itibari ile hekimin belirlediği süre kadar kullanılmaya başlanmalıdır.

 

Aygıtın temizliği her gün mutlaka yapılmalı ve dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

 

Aygıtın temizliği mümkün ise eczanelerden edinilebilen protez temizleme fırçalarından (büyük ve geniş) seçilmelidir veya günlük fırçaların kalın ve sert kıllısından tercih edilebilir.

Günlük kullanımda Apareyler yemekte ağızdan çıkartıldığında aparey mutlaka klinikten ücretsiz olarak temin edilebilen muhafaza kabında saklanmalıdır. yemek tüketildikten ve dişler fırçalandıktan sonra temiz ellerle aygıt tekrardan ağıza yerleştirilmelidir. Apareyler yemek esnasında kaat peçeteye sarılmışsa genellikle farkedilmeden çöpe atılmaktadır.

 

Gece kullanımı gerektiren Apareylerde (ağız içi aygıt) sıklıkla kasların yorgunluğuna bağlı olarak aygıt ağızdan düşebilmektedir. sabah uyanıldığında ağızda olmayan aygıtın yutulmuş olma ihtimalini göz önüne getiren ebeveyinler mutlaka aygıtı hastanın yatağının etrafında iyice araması tavsiye edilmektedir.

 

Eklem ve çene Ortopedisi tedavisi boyunca hastanın periyodik kontrol randevuları ile takibi gereklidir. ancak apareyde oluşan kırıklar ve batma gibi negatif durumlarda hekim mutlaka bilgilendirilmeli ve gerekli ise erken randevu düzenlenmelidir.

Ana Sayfa: Hoş Geldiniz

BIZE ULAŞIN

Ahi Mesut, 1903. Sk. No:  1/B

 Etimesgut/Ankara

ÇALIŞMA SAATLERI

Bizi Ziyaret Edin

Pzt - Cum: 10:00 - 21:00
Cmt - Paz: 10:00 - 18:00

bottom of page