top of page

ORTODONTİ TEDAVİSİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Pocket'a Diş Araçlar

"Ortodonti" kelimesi; Yunanca iki kelimenin birlikte söylenmesinden oluşmuştur. Düz anlamına gelen "orthos" ile diş anlamındaki "odontos" sözcüklerinin birleşmesi sonucu "ortodonti" kelimesi türetilmiştir. Ortodonti kelimesi; anormal şekilde sıralanmış dişlerin, düzgün bir şekilde sıralanmasını ifade etmektedir. Başlangıçta ortodonti, düzensiz sıralanmış dişlerin düzgün bir şekilde sıralanmasıyla uğraştı. îlk zamanlar gülünce hemen görünen, vitrindeki ön dişlerin düzeltilmesi yapılıyordu. Sonra dişlerin yalnız komşularıyla ilişkilerinin düzeltilmesi değil, karşı çenedeki dişlerle ve çene kemiği ile ilişkileri de düzeltilmeye başlandı. Daha sonra hedef daha da büyüdü. Bozulmuş olan alt ve üst çene kemiklerinin birbiriyle ilişkileri ile, çene kemiklerinin yüz iskeletindeki konumlan düzeltilmeye çalışıldı. Bu durumda "ortodonti" kelimesi yapılan işi göstermek için yetmiyordu. Bunun üzerine Almanca konuşan ülkeler "çene ortopedisi" (Kieferorthopaedie), Fransızca konuşan ülkeler "diş-çene-yüz ortopedisi" (Orthopedie Dento-Maxillo Faciale) ve İngilizce konuşan ülkeler ise "diş-yüz ortopedisi" (DentofaciaIe Orthopedics) adlanm kullanmaya başladılar.

Ortodonti tedavisinde Temel Prensip dişlerin çene kemiği içerisinde hareket ettirerek dişlerin dizilimlerini düzenlemektir. Çene ortopedisi tedavilerinde ise temel prensip; gelişimini tamamlamamış çocukların çene kemiği gelişimini yönlendirerek alt çene gelişimini stimüle etmek yada durdurmak ve/veya üst çene gelişimini frenlemektir. Ortodonti tedavisi, Gelişimini tamamlamış bireylerin dişsel bozukluklarını her yaşta düzeltebilmesine karşın çene kemiği değişimleri ancak ek Ortognatik cerrahi iş birliği ile mümkün olabilmektedir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında bireylerin gelişim aşamasında 8 yaş itibari ile uzman ortodontist kontrolünde gelişimine devam etmelidir. Uzman ortodontist uygun gördüğü takdirde çene gelişimi veya dişsel problemleri gidermek amaçlı erken ortodontik müdahale tavsiyesinde bulunabilmektedir. bu durum ileride oluşabilecek ve daha ileri teknikler gerektirecek müdahalelerin önüne geçmek içindir.

BIZE ULAŞIN

Ahi Mesut, 1903. Sk. No:  1/B

 Etimesgut/Ankara

ÇALIŞMA SAATLERI

Bizi Ziyaret Edin

Pzt - Cum: 10:00 - 21:00
Cmt - Paz: 10:00 - 18:00

bottom of page